Poszukaj tych, którym się udało wygrać ze strachem

Przygotuj się do rozmowy z kimś, kto obecnie lub kiedyś robił rzeczy podobne do tych, o których Ty marzysz, jednak obawiasz się, że sobie nie poradzisz. Śmiało pytaj, czy również doświadczał strachu i czy bał się w czasie ich wykonywania, a jeśli tak, jak sobie był w stanie z nim poradzić i go przezwyciężyć.

Mantrowanie

Doskonale sprawdzają się buddyjskie mantry typu: „Może przepełniać mnie dobroć i miłość”, „Mogę być szczęśliwa i zdrowa”, „Jestem w stanie doświadczyć obfitości”.

Mama natura

Co powoduje, że kiedy na to patrzysz to czujesz błogi spokój? Zwykle jest to natura. Chmury, woda, drzewa. Jeśli nie masz przyrody w pobliżu, poszukaj pięknych obrazów w internecie.

Jak walczyć z lękiem ?

Obejrzyj sobie film

Poczujesz się lżej, jeśli przez jakiś czas pobędziesz w pewnej odległości od swoich myśli. Pozwoli Ci na to obejrzenie filmu, który zajmie Twoje myśli.

Postaraj się pokochać strach

Wyobraź go sobie. Jak postrzegasz swój strach? Jako bestię z obnażonymi kłami? Czy może jest czarnym kosmatym kłębkiem? Przypomina opuszczony, pokryty mgłą las? Postaw strach obok siebie i napisz do niego jak do przyjaciela. Pomyśl o tym, że to jest odrębny od ciebie byt, który też ma wolę życia.

Mózg pierwotny

W bardzo prostej części naszego mózgu, w ciele migdałowatym, pojawia się strach, jako jedna z pierwotnych emocji. Płaty czołowe oraz inne części mózgu wprowadzają logikę do naszego myślenia. W momentach niepokoju warto do niej wrócić i przemyśleć sprawę. Gdy zaczniesz się czegoś bać, pomyśl trzeźwo o realnych zagrożeniach, które właściwie nie istnieją, bo są wytworem Twojej wyobraźni, co wynika z lęków.

Nazwij swoje największe lęki

Określ na spokojnie, czego się boisz i dlaczego się tego boisz. Zadaj sobie pytanie, czy targające mną lęki są faktycznie prawdziwe i czy mają rację bytu, biorąc pod uwagę sytuację, w które aktualnie się znajdujesz? Zrozumienie źródeł i przyczyn naszych lęków pomaga nam zrozumieć, co tak naprawdę czujemy i skąd się to bierze.

Obejrzyj stand-up

Śmiech poprawia odporność, Śmiech powoduje, że słabiej odczuwasz ból, leczy rany, pozwala poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jeśli zaczniesz lękowi śmiać się w nos, przestanie cię za niego wodzić.

Bądź aktywna fizycznie

Wyprawa na rower, trucht dookoła osiedla, wyjście na basen, sporty siłowe, prace w ogródku. Każdy wysiłek jest dobry na stres i depresję, ponieważ podnosi poziom dopaminy i serotoniny w organizmie.

Uświadom sobie, że strach wystąpił

W sytuacji gdy tylko poczujesz strach, zaakceptuj, że wystąpił i że jest to całkowicie normalne – odczuwać strach. Strach najzwyczajniej w świecie ogarnia Cię w sytuacji gdy napotykasz coś nowego lub wymagającego, bądź gdy w Twoim życiu pojawiają się jakieś przeszkody czy też trudne momenty.

Podejmij próbę zapanowania nad strachem

Gdy przyznasz się przed sobą, że odczuwasz lęk, opanuj swój strach i zamień go w swojego sprzymierzeńca. Daj sobie chwilę, aby w zaakceptować emocje, które Cię ogarniają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie dopuść do tego, aby Cię sparaliżowały i sprawiły, że nie dasz rady funkcjonować normalnie.

Przerysuj swoje strachy

Ta metoda naprawdę działa. Opowiedz komuś, o tym, że się boisz, używając dramatycznych słów i emocji. Powtórz to kilka razy, za każdym razem wyolbrzymiając historię. Niedługo później zdasz sobie sprawę, że w końcu zaczniesz się śmiać.

Zaakceptuj strach

Pogódź się z tym, że uczucie strachu będzie Ci towarzyszyło i może pojawić się w sytuacjach, gdy podejmujesz się działań, które nie są dla Ciebie znajome lub powodują, że musisz opuścić swoją strefę komfortu. Jest coś nieprzyjemnego i niepokojącego, gdy wyruszasz zdobywać nowe nieodkryte dotąd miejsca bez żadnej gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i odniesiesz sukces. Nie pozwól jednak, aby to przeszkadzało Ci w zdobywaniu świata i nauce nowych rzeczy.

Strach istnieje tylko w naszej głowie

Im bardziej pozwalamy, aby nasz mózg analizował, malował różne negatywne scenariusze tym mocniej sprawiamy, że zaczynamy wyolbrzymiać sytuację co potęguje w nas strach. Zaczyna nas ona przerastać i postrzegamy rzeczy w sposób bardziej skomplikowany niż są one tak naprawdę.

Zajmij się czymś innym niż strach

Żeby nie doprowadzić do nakręcenia spirali czarnych myśli, skup swoją uwagę na robieniu czegoś innego. Dobrze, żeby była to czynność mechaniczna, ale wymagająca Twojej uwagi.

Przejmij kontrolę nad swoim strachem

Stań oko w oko ze swoim strachem starając się konsekwentnie robić co najmniej jedną rzecz, której się obawiasz, bez względu na to, jak trywialne mogą być działania jakie podejmiesz. Badania mówią o tym, że wielokrotne wystawianie się na sytuacje, których się boimy obniża naszą reakcję psychologiczną na takie sytuacje. Sprawia, że jesteśmy w stanie łatwiej sobie z nimi poradzić lub nawet zupełnie wyzbyć się strachu.

Pamiętaj o oddychaniu

W sytuacji gdy skupisz się na opanowaniu swojego oddechu, licząc głębokie wdechy i wydechy, uspokoisz gonitwę myśli, która wzmacnia twój niepokój.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę
© 2022 - wrozby-horoskopy.pl - Pisz do mnie na e-mail: wrozka@otylia.pl / Wróżby, horoskopy i numerologia / Mapa kategorii