Słynne wróżki

Jeżeli chodzi o sławne wróżki to niewielu spośród nas ma na co dzień kontakt z magią i ezoteryką, a jednak, gdyby ktoś zapytał na o to, czy potrafilibyśmy wymienić najsłynniejsze spośród wróżek, bez wahania dalibyśmy odpowiedź. O słynnych wróżkach i słynnych wróżbitach dowiadujemy się bowiem niezależnie od naszych ewentualnych zainteresowań przepowiadaniem przyszłości. Słynne wróżki to najczęściej te, które żyły dawno, dawno temu, jeszcze w czasach starożytnych. Pojawiały się one w dziełach literackich, dziełach sztuki czy po prostu w wiedzy, którą nazwalibyśmy potoczną. Tak naprawdę więc nasza wiedza o nich pochodzi najczęściej ze szkoły lub z literatury popularnej.

Możemy ją także zdobyć poprzez ze wszech miar różnorodne nośniki informacji (choćby poprzez media). Jakie zatem imiona wymienilibyśmy, zapytani o najsłynniejsze wróżki? Z pewnością byłyby to: Kassandra oraz Pytia. Z kolei do najsłynniejszych wróżbitów należeliby (i zresztą należą…) Nostradamus i Fineus. Czy jednak poza wymienieniem imion i dopasowaniem ich do wykonywanej „profesji” wiemy o nich coś więcej? Zazwyczaj nie, a szkoda. Jak się okazuje, były to doprawdy intrygujące osobowości.

Najsłynniejsze wróżki


Pytia, dla przykładu, to imię, będące jednocześnie właściwie określeniem wykonywanej funkcji. Pytii było bowiem wiele. Pytia była kapłanką, przez którą wyrocznia delficka, a więc wyrocznia mieszcząca się w Delfach, mieście w starożytnej Grecji, głosiła swoje przepowiednie. Oczywiście, kapłanką w Delfach nie mogła być byle jaka kobieta. Podstawowym kryterium było, aby miała skończone pięćdziesiąt lat. Pytia nie była zatem wróżką sensu stricto, lecz jedynie pośredniczką między wyrocznią a ludźmi. Słowa wyroczni wygłaszała, siedząc przy charakterystycznym trójnogu. Przepowiednie wygłaszano w postaci heksametrycznej, jednak nie zawsze taka forma była zasługą samej wróżki. Zdarzało się bowiem, że to poeci skupieni dookoła świątyni przekładali jej słowa na taką, bardziej liryczną wersję. Niektórzy uważają, że Pytia głosiła prorocze wróżby pod wpływem wyziewów, który znajdowały się w świątyni. Miałyby one działać zatem jak narkotyki czy środki odurzające. Podobny wpływ na nią mogły mieć także liście laurowe, z żucia których Pytia słynęła. Do Pytii po pomoc mogli przychodzić jedynie mężczyźni. Zanim jednak mogli zbliżyć się do niej i zadać jakiekolwiek pytanie, musieli przejść cały szereg skomplikowanych zabiegów oczyszczających. Podobno mężczyźni zadawali pytania związane z najróżniejszymi dziedzinami życia. Najsłynniejsze, zdaniem wielu, było zapytanie o to, kto jest najmądrzejszym człowiekiem, rzecz jasna w starożytnej Grecji. Odpowiedź za każdym razem brzmiała: Sokrates. Naturalnie, pytano również o przyszłość, swoją i państwa, szczególnie w czasach wojen i przełomów.

Słynną wróżką była także Kassandra. Może nawet słynniejszą, bo wielokrotnie pojawiała się w wielorakich antycznych – i nie tylko – tragediach. Zgodnie z nimi, była to postać zgoła nieszczęśliwa. Przede wszystkim dlatego, że mimo iż była pewna swych przepowiedni (szczególnie chodziło tutaj o upadek Troi), nikt nie chciał uwierzyć w to, co mówi, nawet jej najbliżsi. Brzmi to jak klątwa – i tak było w rzeczywistości. W Kassandrze zakochał się Apollo i w darze miłości ofiarował jej umiejętność wieszczenia. Niestety, Kassandra nie odwzajemniała jego uczuć. Zrozpaczony, nie odebrał jej daru, lecz obrócił go w jej największe przekleństwo. Nie tylko widziała tragiczną w skutkach przyszłość, ale i nie mogła nikogo przed nią przestrzec, gdyż nikt nie dawał wiary jej słowom. Być może, gdyby było inaczej, gdyby Apollo jej nie przeklął i jej wróżby były traktowane z należytym zaufaniem, Troja by nie upadła.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę
© 2022 - wrozby-horoskopy.pl - Pisz do mnie na e-mail: wrozka@otylia.pl / Wróżby, horoskopy i numerologia / Mapa kategorii