Wróżby chińskie

Tematem artykułu będą wróżby chińskie, ponieważ ostatnimi czasy zapanowała swoista moda na kulturę chińską. Wielu z nas kupuje liczne książki, w których znaleźć można informacje dotyczące sztuki, religii czy obyczajów współczesnych, jak także tych dawnych Chińczyków. Fascynują nas zatem latające smoki, małe świątynie oraz maksymy głoszone przez nich od dawien dawna (choćby Konfucjusz jest często osobą, której poglądy pragniemy zgłębić i wykorzystać w codziennym życiu). Prawdą jest jednak, że nie tylko fascynujemy się Chinami a także ich mieszkańcami, ale również uważamy ich za niezwykle mądrych. Ich wiedza i kultura mają w sobie spokój, o którym my, Europejczycy możemy tylko pomarzyć, oraz rzadko spotykaną błyskotliwość i inteligencję. Z naszego zainteresowania Chinami w ogóle wypływa ponadto zaciekawienie wróżbami z Chin. Skoro uznajemy Chińczyków za wyjątkowo rozumny naród, oczywistym jest, że pragniemy zaczerpnąć od nich także sposób przewidywania przyszłości.

Zobacz też: Horoskop chiński: https://blog.otylia.pl/horoskop-chinski/

Wróżby chińskie opierają się przede wszystkim na tak zwanym I Ching (według niektórych jest to I Cing), a więc na wróżeniu z Księgi Przemian. Księga Przemian jest starożytnym tekstem, w którym zawarto całą wiedzę, którą ówcześni Chińczycy dysponowali. Księga Przemian obejmuje więc nade wszystko chińską filozofię oraz wiedzę, którą mieli o świecie (o przyrodzie, człowieku, kosmosie). Księga Przemian używana była do wróżenia od momentu jej powstania. Zaznaczyć trzeba w tym momencie, że wbrew pozorom, pełniła ona bardzo istotne funkcje państwowe: polityczne i społeczne. Jak to możliwe? Używano jej bowiem jako pomocy w rządzeniu krajem. Władcy radzili się jej przy podejmowaniu najważniejszych państwowych decyzji. Kiedy więc nie wiedzieli czy wypowiedzieć wojnę, stoczyć bitwę, kogo wybrać na dowódcę, jakie decyzje podjąć w sprawie gospodarki państwa czy też zorganizowania ceremonii (również religijnych), udawali się po pomoc do Księgi Przemian. W starożytnych Chinach była ona wyrocznią, na której opierano wszelkie najbardziej odpowiedzialne i ważkie decyzje.

Księga Przemian składa się z sześćdziesięciu czterech rozdziałów, którym odpowiada taka sama liczba – sześćdziesiąt cztery – patyczków, które używane są do stawiania wróżb, a umieszczane w taoistycznych świątyniach. Oczywiście, nie każdy może taką wróżbę postawić, nie każdemu dana jest umiejętność jej odczytania. Osobą specjalnie predestynowaną do tego jest kapłan lub wróżb. Tłumaczą oni wylosowaną przez osobę, która chce poznać swoją przyszłość, wróżbę. Ponieważ interpretacja takiej wróżby nie należy do rzeczy łatwych, pobierają oni za swój trud symboliczną opłatę. Co jest potrzebne, by zrozumieć i znaleźć wytłumaczenie dla wylosowanej prze nas wróżby z Księgi Przemian. Przede wszystkim znajomość języka chińskiego… Poza tym interpretujący, a więc kapłan lub wróżb, musi znać sytuację osoby, która prosi o wróżbę. Musi więc wiedzieć, z jaką sprawą przyszła dana osoba, jaki ma problem, czego chce się dowiedzieć. Jak widać, nie jest to łatwe, a postawienie takiej wróżby wymaga wiele czasu. Dlatego najlepiej by było samemu nauczyć się interpretować wróżby chińskie. W końcu to my sami najlepiej orientujemy się w naszej sytuacji życiowej, sami wiemy, na czym nam zależy, czego szukamy i pragniemy i, wreszcie, co o naszej przyszłości chcemy konkretnie wiedzieć.

W ciągu minionych lat na naszym rynku wydawniczym ukazały się książki mogące nas w tym zadaniu wesprzeć. Są to najczęściej poradniki, przygotowane tak, aby nawet najbardziej oporny laik mógł się uporać z trudem zrozumienia wróżby chińskiej. W takich poradnikach wróżbiarstwa z Księgi Przemian najczęściej znajdują się znaczenia poszczególnych chińskich symboli, zwanych hekagrami. Hekagramy są to znaki złożone z sześciu poziomych linii. Aby rozsupłać znaczenie naszej wróżby, nie wystarczy tylko odnaleźć znaczenie jednego hekagramu. We wróżbach chińskich należy bowiem wylosować aż osiem hekagramów! Stawianie wróżby obejmuje zatem interpretację aż ośmiu symboli. Zresztą, nie tylko interpretację, ale i wzajemne powiązanie ze sobą wszystkich symboli, zrozumienie ich całościowego, kompletnego przekazu. Tylko wtedy wróżba chińska będzie w pełni wiarygodna i pomocna.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę
© 2022 - wrozby-horoskopy.pl - Pisz do mnie na e-mail: wrozka@otylia.pl / Wróżby, horoskopy i numerologia / Mapa kategorii